Smog: przyczyny i skutki

smog w chinachProblem smogu w Polsce można zauważyć głównie w bezwietrzne zimowe dni. Jeszcze niedawno wydawać by się mogło, że dotyczy tylko miast takich jak Kraków czy Zakopane. Nic bardziej mylnego. Smog rozprzestrzenia się szybciej niż moglibyśmy się spodziewać. Zanim się obejrzymy, może się okazać, że smog w Chinach to nic, przy naszym polskim.

Groźne substancje w niepozornych piecach

Gdy mieszkańcy ogrzewają domy paląc w piecach, wydzielają się szkodliwe substancje takie jak PM10 i PM2. Niby ich dobrze nie widać, niby nikt nie czuje się znacznie gorzej, ale nie bez powodu w Polsce mamy coraz większy problem z astmatykami i osobami zmagającymi się z chorobami dróg oddechowych. Porównano, że oddychanie powietrzem w Warszawie jest jak wypalenie 1000 papierosów rocznie. Można się domyślić jak tragiczne konsekwencje mogą z tego powodu wyniknąć dla dzieci.

Smog skutki to:
– uczulenia,
– dużo większe prawdopodobieństwo wystąpienia astmy,
– przewlekłe zapalenie oskrzeli,
– niewydolność oddechowa.

Niestety taki los sami sobie fundujemy. Smog przyczyny to przede wszystkim użytkowanie „kopciuchów”. Społeczeństwo nadal jest nieświadome groźnych konsekwencji smogu. Lekceważenie problemu z pewnością nikomu nie wyjdzie na dobre.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Smog i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.